ARABA

Otomobillerde yiyecek, evcil hayvan ve diğer kaynaklardan dolayı zamanla hoş olmayan bir koku gelişir. Neyse ki, bir otomobilin birkaç basit adımla kokulardan arındırılması genellikle mümkündür. Otomobilinizi iyice temizleyin ve kokuyu gidermek için temizlik ürünleri uygulayın. Benzin kokusu gibi potansiyel olarak tehlikeli bir koku fark ederseniz hemen profesyonel yardım isteyin. Bununla birlikte, çoğu kokuya mekanik ya da profesyonel temizlik yapmadan giderilebilir.

Aracınızı Temizleme

1 Koku kaynaklarına arayın. Arabanızda hoş olmayan bir koku fark ederseniz, potansiyel bir neden için arabanızı arayın. Aracınızın zemininde, dökülmüş bir şey veya yiyecek gibi kokuya neden olabilecek herhangi bir şey arayın. Koltukların, bölmelerin veya bardak tutucuların ve bagajın altında arama yaptığınızdan emin olun.

2 Kötü kokunun belirgin nedenlerini atın. Büyük bir çöp torbası alın ve yiyecek artığı, eski peçete vb. Herhangi bir belirgin koku kaynağını atın. Dergiler gibi şeyler bile nemli olduklarında küf kokusu oluşturabilirler. Arabanızdan orada olması gerekmeyen herhangi bir öğeyi kaldırmak, kokuyu azaltmaya yardımcı olabilir.

3 Otomobilinizin iç kısmını temizlemek için vakum-elektrikli süpürge kullanın. Paspaslar ve koltuk altı dahil olmak üzere arabanızın her yerinde temizlik yapmayı unutmayın. Koltukları da vakumla temizleyin. Vakum ucunu köşe veya koltuk sırtlarına tam yerleştirdiğinizden emin olun, böylece koltukların arasına herhangi bir kir ve pislik kalmaz.

Evde varsa portatif bir elektrikli süpürge kullanabilirsiniz, ancak bir araba yıkama gezisi yapmak genellikle daha etkilidir. Orada daha etkili bir elektrikli süpürge kullanabilirsiniz; bu, kötü kokuya neden olabilecek kir ve pislikleri arabanızdan tamamen çıkarabilir.

4 Döşemelerdeki lekeleri ve döküntüleri temizleyin. Temizlerken herhangi bir bulaş fark ederseniz, ticari bir halı temizleyicisi veya bir şampuan kullanın. Temizleyiciyi paket üzerindeki talimatlara göre zemine uygulayın. Ardından, temizleyiciyi yumuşak bir bez veya süngerle lekeye sürtün ve daha sonra suyla durulayın.

Çoğu temizleyiciler, kullanımdan önce su ile inceltilmelidir.

Otomobilinizin iç kısmında güvenle kullanılabildiğinden emin olmak için önce temizleyiciyi aracınızın zemininin küçük, fark edilemeyen bir bölümünde test edin.

5 Halı kaplı olmayan yüzeyleri silin. Halıyı temizlemenin yanı sıra, ön panel gibi halı kaplı olmayan yüzeyleri de silin. Standart bir temizleyici kullanarak bu alandaki dökülmeleri ve lekeleri çıkartın.

Zarar görmediğinden emin olmak için, aracınızın küçük, göze çarpmayan bir bölümünde kullandığınız temizleyiciyi test etmelisiniz.

Deodorant uygulaması

1 Havalandırma kanallarına basınçlı bir klima temizleme ürünü püskürtün. Zamanla, bir otomobilin klima havalandırma delikleri, aracınızda hoş olmayan bir kokuya neden olabilecek kir ve artık birikir. Aracınızın kokusunu giderirken klimanıza zarar vermemeye dikkat edin. Yerel bir mağazada arabalar için yapılmış bir klima temizleyici satın alın. Otomobilin klima sisteminin havalandırma kanallarına temizleyiciyi püskürtün. Bu, kötü kokuların azalmasına yardımcı olacaktır.

2 Arabaya kurutucu yaprak kabı koyun. Bir kabı kurutucu tabakaları ile doldurun ve aracınızda bir yere koyun. Kurutma tabakaları istenmeyen kokuları emmeye yardımcı olabilir ve ayrıca hoş bir koku verir. Aracınızı temizledikten sonra, kurutucu tabakalarını arabaya yerleştirdiğinizde kalan kokuların giderilmesine yardımcı olabilirsiniz.

3 Aracınızı beyaz sirke ile temizleyin. Beyaz sirke ve suyu eşit miktarda karıştırın. Bu karışımı, aracınızdaki kötü koku üreten herhangi bir alana serpin. Alanı doyurun ve sirkenin emilmesine izin verin. Ardından, sirke karışımını kısa bir fırça veya başka bir temizleme aleti ile ovalayın. Bu, arabanın önemli ölçüde daha taze kokmasını sağlar.

4 Evcil hayvan kokularını gidermek için bir pet koku giderici kullanın. Pet koku gidericiler, evcil hayvan kokularını ortadan kaldırmak için tasarlanmış spesifik enzimler ile hazırlanır. Deodorantların nasıl kullanıldığı markaya göre değişir, ancak çoğu lekeye püskürtülür ve belirli bir süre bekletilir. Ardından ürünü püskürttüğünüz alanı durulayın.

Aracın lekelenmesine neden olmamak için aracınızdaki küçük, göze çarpmayan bir alanda kullandığınız herhangi bir hayvan koku dezenfeksiyon ürününü test ettiğinizden emin olun.

5 Koltuklara ve halıya yemek sodası serpin. Yemek sodası, doğal olarak kokuları kaldırdığı için çok çeşitli kokular için kullanılabilir. Tek yapmanız gereken, kokan bölgelere sodayı serpmek. Tozu birkaç saat veya bir gece bekletin ve daha sonra vakumlayın.

6 Arabanıza bir kutu kahve çekirdeği bırakın. Bir kap içine bir miktar kahve çekirdeği koyun ve kabı arabanıza bırakın. Kahve çekirdekleri biraz koku emer. Ayrıca toz kahve de kullanabilirsiniz, ancak bunlar dökülüp karışıklığa neden olabilir.

Profesyonel Yardım Alın

1 Bir sorunu gösteren kokuları tanıyın. Balık kokusu antifrizin arabanıza aktığını gösterebilir. Isıtma veya klima sisteminden gelen kokular mekanik problemleri gösterebilir. Bu sorunlar tehlikeli olabilir ve arabanızın onarıma ihtiyacı olduğunu gösterir, bu nedenle bu kokularla ilgili sorun yaşıyorsanız otomobilinizi bir servise götürün.

2 Yakıt kokusu fark ederseniz bir profesyonel çağırın. Otomobiliniz yakıt gibi kokuyorsa, kendi kendinize bu konuyu tedavi etmeye çalışmayın. Bu, otomobilin bir yerinde bir sızıntı olduğuna işaret ettiği için çok tehlikeli olabilir. Arabayı sürmeyin. Bunun yerine, derhal bir servise başvurun.

3 Tütün kokular için profesyonel bir çözüm arayınız. Tütün kokuları bir arabanın içine yerleşebilir ve genellikle profesyonel yardım almadan çıkarılamazlar. Hatta ayrıntılı temizleme işlemleri bile tütün kokularını kaldırmaz. Otomobiliniz tütün gibi kokuyorsa, kokuyu gidermek için profesyonel temizliğe ihtiyacınız olacaktır.

Unutmayın, profesyonel temizlik tütünün kokusunu kaldırmada % 100 başarı oranına sahip değildir, özellikle bir araba ağır bir sigara içicisi tarafından yıllarca sürülmüşse.