CEP TELEFONU

clip_image002

Samsung kullanıyorsanız, cihazınızı güncellemek, ROM yüklemek, rootlamak ya da fabrika ayarlarına dönmek için Odin programını kullanabilirsiniz. Odin kullanımını bu yazımızda detaylı olarak anlattık.

Odin’i Kullanmadan Önce

1- Yüklenecek Dosyaları Hazırlayın

Odin’i kullanmadan için cihazınız için yükleyeceğiniz ROM, recovery ya da kernel dosyasını bulmanız gerekiyor.

Stock ROM’lar (Sıfırlama ya da yükseltme için)

Cihazınızı güncellemek ya da sıfırlamak ya da güncellemek istiyorsanız Stock ROM denilen ve Samsung tarafından yayınlanan resmi güncellemeleri indirebilirsiniz.

Desteklenen Dosya Tipleri

Odin sadece .tar ve .tar.md5 uzantılı dosyaları desteklemektedir. Eğer indirdiğiniz dosya zip, rar ya da 7z dosya tipindiyse dosyaları arşivden çıkarmak için 7-zip ya da WinRAR programını kullanabilirsiniz. (Eğer .tar ya da .tar.md5 uzantılı dosya yoksa bu dosya recovery üzerinden kurulacaktır. Recovery kurulumunu sitemizde arama yaparak ya da cihaz sayfalarında bulabilirsiniz.)

2- Samsung USB Sürücülerini Kurun

Odin yazılımını kullanabilmek için Samsung USB sürücülerini bilgisayarınıza kurmuş olmanız gerekmekte. Bu sürücüler dosya aktarımı için otomatik sürücülerden biraz farklı ve Odin ve ADB (Android Debug Bridge) kullanımını sağlıyorlar.

3- Cihazınızı ve Bilgisayarınızı Hazırlayın

 • Cihazınızın şarjının en az %60 olmasını tavsiye ediyoruz.
 • Sağlam, kaliteli bir USB kablosu ve USB portu kullanın.
 • Verilerinizi yedekleyin. (Rehber, resim, müzik, video, mesajlar dahil olmak üzere) Yedekleme işlemi için Samsung Smart Switch ya da Kies’i kullanabilirsiniz.
 • Odin ve USB sürücülerinin son sürümünü kullamanızı öneriyoruz. Eski sürümler yeni Android sürümlerini ya da cihazları desteklemeyebilirler.

4- Diğer ÖNEMLİ Uyarılar

 • Yükleme için kullandığınız dosyaların cihaz modeline uygun olduğundan emin olun. (cihaz kodu ve model bilgisini kontrol edin)
 • Cihazınızdaki verileri yedeklediğinizden (tekrar) emin olun.
 • Yükleme sırasında bağlantıyı kesmeniz, farklı programlar açmanız ya da USB portundan farklı cihaz takıp çıkarmanız önerilmez. Mümkünse telefon dışında diğer cihazların USB bağlantısını kesin. Özellikle harici disk gibi yüksek güç tüketen cihazlar bazı bilgisayarlarda sorunlara sebep olabilir.
 • Stock ROM’lar dışında herhangi bir işlem Knox kilidinin açılması ya da flaş sayısının artması sebebiyle cihazınızın garanti dışı kalmasına sebep olabilir. Garanti şartlarının uygulanması ve kuralların sıkılığı teknik servisten teknik servise değiştiği için bu konuda kesin konuşmamız mümkün değil ancak cihazınızı servise gönderecekseniz en son stock ROM’u yüklemenizi ve fabrika ayarlarına sıfırlamanızı tavsiye ediyoruz.

5- Samsung Tarafından Yayınlanan Yazılımlar Dışında Yazılım (ROM ve Recovery) Yüklemek İçin

Samsung tarafından sağlanan resmi Stock ROM’lar dışında recovery, ROM yüklemek ya da root yapmak için OEM kilidi ya da bootloader kilidinin açılması gerekmekte.

Eğer Samsung’un cihazınız için yayınladığı Stock ROM’lar dışında cihazınızda modifikasyon yapmak istiyorsanız bu adımları uygulamalısınız. (NOT: Bu adım sadece yeni Samsung modellerinde – Android 5 ve üstü ile gelenler- gereklidir. Sizin cihazınızda gerekli olmayabilir.)

 • Ayarlar-> Cihaz Hakkkında -> Yazılım bilgisi altından Yapım numarası üzerine 10 kez ard arda dokunun. Bu sayede geliştirici seçenekleri aktif olacak.
 • Ayarlar -> Geliştirici seçenekleri -> OEM ile kilit açma seçeneğini açık hale getirin. (Açarken uyarı mesajı alabilirsiniz ya da şifreniz sorulabilir)
 • Bu seçenekler cihazınızda bulunmuyorsa bu adımları uygulamanıza gerek yoktur.

Bu seçenek açıldığında Samsung’un imzalamadığı yazılımlar Odin aracılığıyla yüklenebilir hale gelecektir. Bu işlem KNOX kilidinin açılmasına ya da garantinizi geçersiz kalmasına neden olabilir.

6- Odin’i İndirin

Odin Kullanımı

Cihazınızı kapatın ve USB kablosunu çıkartın.

Cihazınız kapalıyken Güç + Ses Kısma + Ana ekran tuşuna basarak cihazı açın.

Ekrana devam etmek istediğinizi soran bir uyarı gelebilir. Devam etmek için Ses Arttırma tuşuna (ya da ekranda Continue ile belirtilen tuşa) basın.

Ekranda Downloading… ya da Download Mode yazısını göreceksiniz. Bu şekilde cihazı bilgisayarınıza bağlayın.

 

COM yazan kutunun mavi olduğunu göreceksiniz. Bu durumda Odin cihazınızı tanımış demektir.

Yükleyeceğiniz dosyayı AP butonuna basarak seçin. Daha önce dediğimiz gibi .tar ya da .tar.md5 uzantılı dosyalar Odin ile yüklenebilir.

NOT: Bazı ROM’lar birden fazla dosya içerebilir, bu tarz romlarda BL, AP, CP, CSC butonları için hangi dosyaları seçeceğiniz dosya ismlerinde yazmalıdır. Ancak tek dosyalı ya da hiç bir şey belirtilmediği zamanlar (yani genellikle) sadece AP butonuyla dosyayı seçip diğerlerini boş bırakmanız yeterli olur.

Eğer seçtiğiniz dosya .tar.md5 uzantılıysa dosyanın düzgün inip inmediği için dosya özeti doğrulanacaktır, bu sırada Odin takılmış ve yanıt vermiyor gibi gözükebilir. Bir kaç dakika bekledikten sonra kendine dönecektir.

Şimdi yükleme işlemini başlatmak için Start butonuna basabilirsiniz. Yükleme başladıktan sonra sonlanana kadar (sonlandığında cihaz yeniden başlar) USB bağlantısını kesmemenizi öneririz.

Yüklemeden sonra cihazı recovery üzerinden sıfırlamanızı öneriyoruz.

 

teknobolge.com dan alıntıdır…