GEYİK

Tarayıcılar, basit internet gezginlerinden çok daha fazlası haline geldi. Bu evrimin büyük bir kısmı, "uzantıların" tanıtılmasıydı. Uzantılar Web sitelerinin nasıl yüklendiğini ve nasıl davrandığını kontrol etmenize izin verir ve tarayıcınıza ekstra özellikler ekleyebilirler.

Tarayıcı Uzantılarının Kısa Tarihi

Tarayıcı uzantıları, Microsoft'un Internet Explorer'ın dördüncü sürümüyle 1999'a kadar uzanıyor. 

Internet Explorer'daki ilk uzantılara "Explorer Çubukları" adı verildi. Arayüze eklenebilecek özel araç çubuklarından ibaretti. Örneğin, hisse senedi takibi görüntüleyen bir Gezgin Çubuğunuz olabilir.

Mozilla'nın Firefox tarayıcısı, 2004'te uzantıları destekleyen sonraki tarayıcıydı, bunu 2009'da Opera ve son olarak 2010'da Google Chrome ve Safari izledi. Microsoft'un Edge tarayıcısı da elbette uzantıları destekliyor.

Üçüncü taraf geliştiricilerin ve App Store'un iPhone'daki uygulamaların popülaritesini artırmasına benzer şekilde, geliştiriciler uzantılar oluşturup bunları birinci taraf web mağazalarında dağıtabildiklerinde çok popüler oldular.

Uzantılar Ne Yapabilir?

Bir tarayıcı uzantısının neler yapabileceği, tarayıcıya bağlıdır. İlk günlerde, uzantılar tarayıcının bazı dahili işlemine erişebiliyordu, ancak güvenlik arttıkça uzantıların yetenekleri de arttı.

Uzantılarla yapabileceğiniz tonlarca şey var. Sekmelerin çalışma şeklini değiştirebilir, en sevdiğiniz not alma hizmetini entegre edebilir, Gmail bildirimleri alabilir, yazınızı dilbilgisi açısından kontrol edebilir ve hatta oyun oynayabilirsiniz.

İki yaygın uzantı türü vardır. Çoğu, tarayıcının kendi işlevselliğini genişletir veya mevcut bir hizmeti tarayıcıyla entegre eder.

İlk kategori için, tüm video oynatıcılar için Resim İçinde Resim, her sekme için ses kontrolleri, tek olmayan web siteleri için karanlık mod, bölünmüş ekran sekmeleri ve tonlarca estetik özelleştirme gibi şeyler bulacaksınız.

İkinci kategori, bir Gmail bildirim denetleyicisi, "Google Drive'a Kaydet" düğmesi, bir Evernote web kırpıcı, araç çubuğundaki bir Todoist menüsü, çevrimiçi mağazalar için kuponlar ve çok daha fazlasını içerir.

Uzantıların neler yapabileceğini gerçekten görmenin en iyi yolu, tercih ettiğiniz tarayıcı için uzantı mağazasını keşfetmektir.

Uzantıların Kullanımı Güvenli mi?

Tarayıcı uzantıları ne kadar yararlı olursa olsun, güvenlik ve gizlilik endişeleri sunarlarBu, onları yüklediğinizde verilen izinlerle ilgilidir. Örneğin, Google Chrome uzantıları neredeyse tüm "ziyaret ettiğiniz web sitelerindeki tüm verilerinizi okuyabilir ve değiştirebilir".

Üstelik, uzantılar tarayıcınızda her zaman çalışıyor. Facebook'u kontrol ettiğinizde, bankanızın websitesinden para aktardığınızda ve Amazon'da kredi kartı bilgilerinizi girdiğinizde çalışıyorlar.

Kötü amaçlı bir uzantı, şifreleri ve kişisel bilgileri çalmak için tuş vuruşlarınızı kolayca kaydedebilir. Arama trafiğinizi gizlice farklı bir yere yönlendirebilir veya internet tarama verilerinizi reklam verenlere satabilir. Liste sonsuz.

Elbette bu, uzantıların çoğunda gerçekleşmiyor ve onlar için web mağazalarını koruyan şirketler kötü niyetli davranışları engelliyor. Ancak olur ya insanlar uzantıların zararsız olmadığının farkında olmalıdır.

Uzantıların özellikle tehlikeli bir yönü, otomatik olarak güncellenebilmeleridir. Bu, popüler bir uzantının cihazınızda ele geçirilip güncellenebileceği ve siz farkında olmadan veri toplamaya başlayabileceği anlamına gelir.

Peki, uzantıların kullanımı güvenli midir? Kolay bir cevap yok. Genel olarak, güvendiğiniz şirketlerden iyi incelenmiş uzantıları indiriyorsanız, güvende olmalısınız. Ancak en iyi uygulama,olabildiğince az uzantı kullanmaktırElbette, kullanışlı ve eğlenceli olabilirler, ancak bunları zırtbırt indirmemelisiniz. Yalnızca ihtiyacınız olanı kullanın.

Tarayıcı Uzantıları Nasıl Yüklenir

Tüm bunları göz önünde bulundurarak, uzantıların yüklenmesinden bahsedelim. Bu sadece tercih ettiğiniz tarayıcı için web mağazasını ziyaret etme meselesidir. Google Chrome, Microsoft Edge, Mozilla Firefox ve Safari'yi kapsayan kılavuzlarımız var. 

Google Chrome

Süreç başlığı ile başlar Chrome web mağazasındanAda göre arayabilir veya kategoriye göre göz atabilirsiniz. Bir uzantı bulduğunuzda, "Chrome'a ​​Ekle" düğmesini tıklamanız yeterlidir.

Microsoft Edge

Microsoft Edge uzantıları   , Microsoft Mağazası ve Chrome Web Mağazası'ndan indirilebilirBu sadece bir uzantı bulma ve "Al" düğmesini tıklama meselesidir.  

Mozilla Firefox

Firefox, uzantılara atıfta bulunurken "Eklentiler" terimini çok kullanır. Mozilla eklenti sayfasından Firefox uzantılarını arayabilir, tarayabilir ve yükleyebilirsiniz.

Apple Safari

Safari uzantıları Mac App Store'dan indirilebilir. "Safari Uzantıları" sayfalarında ada göre arama yapabilir veya farklı kategorilere göz atabilirsiniz. Beğendiğiniz birini bulduğunuzda "Yükle" düğmesini tıklamanız yeterlidir.


Uzantıları, işlevsellik ekleyebilen ve favori hizmetlerinizi tarayıcınızla bütünleştirebilen "mini uygulamalar" olarak düşünün. Bir web tarayıcısı kullanmak için kesinlikle uzantılara ihtiyacınız var mı? Bir şey değil. Deneyiminizi iyileştirebilirler mi? Kesinlikle. Sadece kendinizi kaptırmayın.