RÜYA YORUMLARI

Rüyasında çalgısız ve eğlencesiz yapılan bir düğün görmek, hayır, bereket, ferah ve sevinçtir. İçkili, gürültülü, patırtılı bir düğün görmek hayır değildir. Hele düğünde oyun olursa musibete delalet eder.

Ebu Sait El Vaiz'e göre: rüyada düğün görmek, düğün sahibi için musibettir. Düğüne davetli olan için, yemek yoksa, neşe ve sevinçtir.

Kirmanî'ye göre (RA): rüyasında bir düğünün işlerine memur olduğunu gören vefat eder ve cenazesinde akrabaları bulunmaz. Bir hastanın evinde düğün olduğunu görmek, o hastanın ölümüne delalet eder. "Çeşitli çalgılardan bir kaçının bulunduğu bir düğün görmekten ikrah ederim" diyor Kirmanî. Çünkü, düğünde çalıp çağırmak musibet ve hüzünle yorumlanır.

Ibni Kesir'e göre: düğün görmek cenaze ile tabir olunur. Kendisinin düğününü yaptığını görenin yakında cenaze töreni yapılır. Oğlunu evlendirip düğün yaptığını ve çalgı çaldırdığını gören, oğlunun cenaze töreninde bulunur. Bir düğüne davetli olup, orada yemek yediğini gören, ölü için pişirilen yemekten yemiş olur.

Bir başka rivayete göre de: Bir kimse rüyada bir düğün yemeğinde bulunsa veya bizzat kendisi bir düğün yemeği tertiplese, üzüntü ve kederin gitmesine ve halkın kendisine müracaat edecekleri bir rütbe ve makama işarettir. Bazen de düğün yemeği, üzüntü, keder, el veya dille incitmeye işarettir.

Ebu Said el Vaizi demiştir ki rüyada düğün görmek, düğün sahibi için musibettir. Bir hastanın evinde düğün görmek, o hastanın vefatına işarettir.

Bazı tabirciler demiştir ki, içinde Islam'a muhalif oyunlu düğün görmek, kötü bir rüyadır. Çünkü düğünde çalıp çağırmak musibet ve hüzün ile tabir edilir.